• Wycieczka do OSP Nr 3 w Pruchniku Górnym – spotkanie ze strażakami

• 28.04.2023 07:27
          • W dniu 26  kwietnia 2023 roku uczniowie klasy I B  uczestniczyli w pieszej  wycieczce do Ochotniczej  Straży Pożarnej Nr 3 w Pruchniku Górnym znajdującej się przy ulicy bł. ks. Bronisława Markiewicza.
            Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, jego zadaniami a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem. Spotkanie ze strażakami było też okazją do kształtowania u dzieci szacunku wobec osób wykonujących niebezpieczne ale niezwykle potrzebne dla społeczeństwa zawody.
            Nasi uczniowie  byli serdecznie witani przez oprowadzających strażaków i wprowadzani w arkany tego zawodu. Na wstępie zostali zapoznani z  historią jednostki. Usłyszały dźwięk alarmu, który jest sygnałem wzywającym  strażaków do akcji. Dzieci zwiedziły budynek, dowiedziały się wielu informacji dotyczących pracy strażaka, którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Obejrzały również wyposażenie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Dowiedziały się, że pomagają też w czasie klęsk żywiołowych, np. powodzi. Mogły obserwować zakładanie profesjonalnego ubrania oraz wejść do wozów strażackich.  Chętne dzieci mogły przymierzyć bluzę strażaka, aparat z powietrzem oraz hełm strażacki. Nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych z użyciem węża strażackiego.
            Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jeden z celów podstawy programowej, które dzieci muszą poznać. Dziecko powinno wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Niewątpliwie wycieczka sprzyjała osiągnięciu również tych celów.
            Spotkanie ze strażakami było również okazją do złożenia życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka.
            Wiosenna atmosfera sprzyjała również wspólnym zabawom przy muzyce oraz integracji przy grillu.
            Po takiej wycieczce wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby zostać strażakiem. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.