• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

            13.05.2024

            Przypominamy, że w dniach: 14 - 16 maja 2024 r. odbywa się EGZAMIN ÓSMOLKLASISTY.

            W zakładce: UCZNIOWIE I RODZICE - Egzamin Ósmoklasisty zamieszczono prezentację dla uczniów dodtyczącą organizacji i przebiegu egzaminu.

            Harmonogram dowożenia dla uczniów z klas VIII:

            DOWOŻENIE

            Dla uczniów z klas I - VII są to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

          • Księga Andersena

            12.05.2024

            W ramach Tygodnia Bibliotek 9 maja 2024 roku, uczniowie klas I - III obejrzeli spektakl w wykonaniu Teatru z Uśmiechem pt. ,,Księga Andersena" .

            Aktorzy odegrali poszczególne role i przeszli bogatą wędrówkę po przygodach bohaterów baśni Andersena.
            I tak rola brzydkiego kaczątka  uświadomiła dzieciom, że odmienność to nie wada, lecz indywidualna cecha charakteryzująca każdego małego i dużego bohatera. Natomiast urocza Calineczka przypomniała wszystkim widzom, że dobro powraca, a przyjaźń to prawdziwy skarb i że warto pomagać innym oraz mieć jednocześnie świadomość, że jest to cecha niezwykle szlachetna sama w sobie. Zaś  księżniczka na ziarnku grochu ujawniła swoją szlachetność, a także to, że nie ma co udawać kogoś, kim się naprawdę nie jest, bowiem prawda zawsze wyjdzie na jaw.

            Na pewno to przedstawienie było cenną nauką, przemawiało do dziecięcej wyobraźni, przekazując nie tylko rozrywkę, ale wartościowe lekcje życiowe, które prowadzą do refleksji nad tym, co istotne w życiu.

            Spektakl, który przybliżył twórczość wielkiego pisarza, miał na celu zachęcenie dzieci do wartościowej aktywności, jakim jest czytanie książek.

            Całość przedstawienia dopełniły wspaniałe kostiumy aktorów, utwory muzyczne,  a także wspólne zabawy.

            Dziękujemy pracownikom CKSiT w Pruchniku za zaproszenie do udziału w tym ciekawym spektaklu. 

          • EDUKACJA Z WOJSKIEM

            09.05.2024

            9 maja w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia pilotażowego ogólnopolskiego programu "Edukacja z wojskiem". Jest to program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

            Zasadniczym celem programu  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. 

            3-lekcyjne szkolenia łączą teorię i praktykę. Zawierają treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Nadrzędnym założeniem programu jest przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku.

          • WYSTAWA MOBILNA PODKARPACKIEGO CENTRUM NAUKI "ŁUKASIEWICZ"

            09.05.2024

            W środę 8.05. 2024r. w naszej szkole gościliśmy Wystawę Mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz.

            Jest to zbiór piętnastu eksponatów, pokazujących esencję tego, co można zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce koło Rzeszowa.

            Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania.

            Uczniowie klas IV - VIII mieli okazję zapoznać się z różnymi ciekawostkami dotyczącymi przyrody i występujących w niej zjawisk, stworzyć swój własny film animowany, wypróbować siłę swoich mięśni oraz poznać zasadę działania syntezatora mowy.

          • HIGIENA OSOBISTA I PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE

            07.05.2024

            Dbałość o zdrowie jest nieodzownym elementem w naszej codzienności. O tym, jak istotną rolę odgrywa na każdym etapie życia należy przypominać od najmłodszych lat.

            6 maja 2024 roku miało miejsce spotkanie uczniów klasy II B z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarosławiu Panią Renatą Majkut – Lotycz, która omówiła zagadnienia dotyczące higieny osobistej oraz zasady prawidłowego odżywiania. Przypomniała o kalendarzu szczepień i o roli aktywności fizycznej. W ramach spotkania uczniowie poznali  piramidę zdrowego stylu życia dla dzieci, uczyli się wierszyka o prawidłowym myciu rąk – wykonując jednocześnie ćwiczenia praktyczne. Na zakończenie spotkania drugoklasiści otrzymali dyplomy „Mistrza mycia rąk” oraz kolorowankę edukacyjną: „Pokoloruj obrazki, a poznasz mycia rąk blaski”. Uczniom dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu, a Pani Renacie Majkut – Lotycz za przekazanie tak cennych wiadomości.

          • Każdy inny - wszyscy równi

            06.05.2024

            Realizując projekt  „Każdy inny-wszyscy równi”,

            w miesiącu kwietniu zrealizowaliśmy dwa zadania.

            Zadanie 1,  było związanie z obchodami Światowego Dnia Zdrowia.

            Dzień też wykorzystaliśmy do zaprezentowania przez uczniów ze SPP swoich zainteresowań. Doskonale wiemy, ze SPE  bardzo często mają silne pasje, o których mogą mówić godzinami i na których koncentrują całą swoją aktywność. Zajęcia odbywały się w ramach godzin zajęć specjalistycznych z tymi uczniami, a wielu z nich oprócz opowieści, wykonało również prace plastyczne.

            Drugie zadanie miało związek z obchodami Światowego Dnia Autyzmu.

             Z tej okazji wykonano gazetkę poglądową na holu szkolnym, do wychowawców przesłano prezentację na temat autyzmu, którą można wykorzystać na zajęciach w celu przybliżenia tej tematyki uczniom.

            Dodatkowo, na spotkanie RP w maju , przygotowano krótkie warsztaty dla nauczycieli

            pod hasłem „Zmysły dziecka autystycznego”.