Rzeka Mleczka powstaje z połączenia dwóch strumieni tj. Mleczki wschodniej i zachodniej, wypływających ze wzgórz Pogórza Dynowskiego.
Posiada długość 37 km, uchodzi do Wisłoka w Gniewczynie. Jej głębokość waha się od 2-4 m w okolicy Przeworska, natomiast od 0,5- 2 m poza miastem. Szerokość rzeki dochodzi do 25 m. Na całym odcinku dno rzeki jest muliste, a brzegi porośnięte trawą i wikliną.
Językoznawcy wiążą nazwę Mleczka ze słowem "młaka" oznaczającym mokradła, które ciągną się wzdłuż koryta rzeki. Historycy, badający początki osadnictwa na terenie Pogórza twierdzą natomiast, że nazwa związana jest ze słowem "mleć" i pochodzi od licznych młynów wodnych, które napędzane były przez wody potoków.
Najprawdopodobniej jednak nazwa rzeki wywodzi się od białego osadu, który dawnymi czasy pokrywał jej powierzchnię. Osad ten pochodził z wymywania wapiennych skał znajdujących się w jej górnym biegu. Obecnie z powodu zanieczyszczenia rzeki osad ten nie jest widoczny.
Mleczkę można podzielić na trzy odcinki: początkowo jest to mały górski potok, potem uregulowany kanał, a na końcu dzika rzeczka otoczona drzewami.
Przy brzegach możemy się natknąć na bobrowe żeremia, możemy też spotkać wydry. Mimo niewielkich rozmiarów tej rzeczki występuje w niej stosunkowo dużo ryb.
Można tu spotkać okonie, klenie, karasie, leszcze oraz szczupaki. Zdarzają się także sandacze, pstrągi czy sumy. W okolicach Kańczugi łowi się coraz więcej pstrągów, a im bliżej Wisłoka, tym większe prawdopodobieństwo spotkania bolenia. Zlewnia Mleczki jest obszarem intensywnej erozji gleb. Są to przeważnie tereny rolnicze o niewielkim zalesieniu.
Głównymi punktowymi źródłami zanieczyszczenia wód Mleczki są ścieki z biologicznych oczyszczalni ścieków w Przeworsku i Kańczudze. Do dopływów Mleczki odprowadzane są ścieki z biologicznych oczyszczalni położonych w Pruchniku, Woli Roźwienickiej, Zarzeczu i Mikulicach.
W ostatnim czasie obserwuje się narastający problem zanieczyszczenia doliny Mleczki, pomimo zorganizowanego i obowiązkowego wywozu odpadów komunalnych.
Problem zaśmiecania będzie istniał, dopóki nie wzrośnie świadomość społeczna, że porzucone śmieci stwarzają ryzyko skażenia wód, co jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska przyrodniczego.
Dlatego bardzo duże znaczenie ma organizacja akcji typu Operacja czysta rzeka, które pomogą oczyścić doliny rzeczne, uświadomią mieszkańcom konieczność ochrony planety .