15 marca 2024 r. w naszej szkole po raz kolejny odbył się szkolny etap konkursu Super Lion. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich. W tegorocznych eliminacjach udział wzięło 20 uczniów. Najlepszy wynik uzyskała Helena Król z kl. 3 b. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Najlepsi będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 16 maja w Tarnobrzegu.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
18.03.2024Informujemy, że w dniach: 21 - 22 i 27 marca 2024 r. odbywają się Rekolekcje Wielkopostne. Poniżej znajduje się plan rekolekcji i dowożenia.
Świetlica w tych dniach pracuje normalnie.
Regionalny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych
20.03.202417 marca 2024 r. delegacja uczniów naszej szkoły w składzie Emilia Kasprzyk, Maria Michalska i Szymon Wojdyło wzięła udział w Regionalnym Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu. W gronie prelegentów znaleźli się między innymi :
Pani Dorota Nowak-Maluchnik - Podkarpacki Kurator Oświaty,
Pani Lucyna Małek-Adamiak - starszy wizytator w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie,
Pan Wiesław Pałka - Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji.
Podczas spotkania zaprezentowano różnorodne metody rozwiązywania sporów oraz dorobek Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych. Uczniowie uczestniczący w kongresie mieli okazję obejrzeć symulację mediacji przygotowaną przez mediatorów ZSSiB.
Nasza reprezentacja angażowała się w zajęcia integracyjne dla młodzieży. Brała udział w warsztatach z zakresu komunikacji w oparciu o gry komunikacyjne, wykorzystując metody uczenia myślenia, empatii i współpracy. Zajęcia były prowadzone przez certyfikowanych mediatorów oraz Mediatorów ZSSiB. Podczas kongresu panowała życzliwa i miła atmosfera.
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE
19.03.202418 marca 2024 r. w naszej szkole miały miejsce obchody St. Patrick’s Day. Na tę okazję chętni uczniowie przygotowali ubrania w narodowych barwach Irlandii, czyli w kolorze zielonym. Dzięki temu, mimo zimowego chłodu, w szkole zrobiło się wesoło i wiosennie. W tym dniu w zielonej foto - budce powstało wiele zabawnych fotografii. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.
1442
Bieg po zdrowie
19.03.2024W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas 4 a i 4 b przystąpili do programu „Bieg po zdrowie”. To program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównym celem programu jest zwiększanie wiedzy uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
W trakcie realizacji projektu zostały omówione następujące tematy:
- Palenie jest niezdrowe.
- Jak się nie dać złowić nałogowi?
- Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
- Palenie szkodzi.
- Jak to zrobić żeby nie palić?
- Jak to zrobić żeby inni nie palili?
Zajęcia w ramach programu „Bieg po zdrowie” były realizowane za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności u uczniów.
Podsumowując projekt, uczniowie, pracując w grupach, stworzyli plakaty antyreklamy dla papierosów.
Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
10
Podsumowanie akcji "Góra Grosza"
19.03.2024Już po raz dwudziesty czwarty Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało akcję Góra Grosza, której celem było zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.
Dzięki niesamowitemu zaangażowaniu uczniów wspólnie udało się zebrać kwotę 902,40 zł. Pieniądze zostały przekazane organizatorom za pośrednictwem Poczty Polskiej, która włączyła się w akcję.
Dotychczasowe edycje utwierdziły nas w przekonaniu, że jeden grosz może mieć ogromną siłę!
Serdecznie dziękujemy klasie I A, I B, II A, II B, II C, III A, III B, IV A, IV B, V A, V C, VI A, VI B, VIII A, VIII B za udział w akcji.
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.
DZIĘKUJEMY
28.02.2024Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego, aby się wznieść, musimy trzymać się razem.
Maria Konopnicka
13 marca w naszej szkole pojawiły się właśnie te ziemskie Anioły. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu Uczniów, Rodziców, Dyrekcji, Nauczycieli, Wychowawców udało się zorganizować akcję charytatywną. Wszystkie zebrane fundusze uzyskane ze sprzedaży pysznych słodkości, organizowanych zabaw i warsztatów zostały przeznaczone dla Kacpra na pomoc w Jego rehabilitacji. Zebraliśmy w sumie 7 806,02 zł.
Dziękujemy
Kolorowo, odlotowo, wybuchowo… pokaz doświadczeń chemicznych
19.03.2024Dnia 15 marca 2024 roku uczniowie klasy II B byli uczestnikami warsztatów: Pokaz doświadczeń chemicznych. Zajęcia przeprowadzili uczniowie klasy VIII B pod bacznym okiem Pani Beaty Gomułki. Podczas wydarzenia „mali chemicy” mieszali kolory, nadmuchiwali balony za pomocą sody i octu oraz spalali magnez. Ciekawym zwieńczeniem było zaprezentowanie wirtualnego laboratorium Empiriusz. Pokaz doświadczeń chemicznych był ważną lekcją zarówno dla starszych i młodszych uczniów.
14
ZAJĘCIA W PLANETARIUM
14.03.20246 marca 2024 r. uczniowie klas I-III odbyli wciągającą podróż edukacyjną w czasie zajęć na temat „Życie drzew”. Wraz z głównymi bohaterami odkryli wspaniały świat roślin. Dowiedzieli się, jakie znaczenie mają rośliny dla życia na ziemi, jak drzewa rosną, jak transportują wodę pod wpływem grawitacji na szczyt korony oraz w jaki sposób umożliwiają życie na ziemi poprzez produkcję tlenu. Seans planetarny jest idealną lekcją dla uczniów, która podnosi świadomość ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy.
Uczniowie klas IV-VI dowiedzieli się, czym jest orbita. Odwiedzili wszystkie osiem planet i widzieli Słońce. Podziwiali znaki zodiaku na niebie pełnym gwiazd. Pokaz ten pozwolił przekazać wiedzę na temat wszechświata i zjawisk astronomicznych.
Uczniowie mogli przybliżyć sobie zagadnienia związane z Układem Słonecznym, ruchem obrotowym i obiegowym Ziemi oraz konsekwencjami tych ruchów. Podczas pokazu uczniowie przyglądali się, jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, poznali również pojęcie Widnokrąg oraz rozpoznawali kierunki świata. Była to bardzo ciekawa forma zajęć, przekazująca merytoryczną wiedzę dotyczącą kosmosu.12
Bajkowo w Dniu Pisarzy i Pisarek
04.03.20245 marca - w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek- członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadzili w klasach I-IV zabawne konkursy, dotyczące bajek i baśni oraz ich autorów.
Niektórzy uczniowie i nauczyciele przebrali się za ulubioną bajkową postać. W czasie zajęć świetlicowych odwiedzili nas bohaterowie Czerwonego Kapturka. Bajkowy dzień inspirował do czytania, opowiadania, a nawet tworzenia nowych bajek i baśni. Bibliotekę szkolną odwiedziło wielu najmłodszych czytelników, by wypożyczyć bajkę na dobranoc. Taki dzień warto zakończyć bajkowo, baśniowo…
53
Spotkanie z podróżnikiem.
05.03.20244 marca odwiedził naszą szkołę pan Grzegorz Chachura - podróżnik, współzałożyciel grupy "Trzask", który wraz z innymi członkami zespołu odwiedza ciekawe miejsca na świecie, a potem w niezwykle interesujący sposób opowiada o swoich wyprawach podczas spotkań z młodzieżą. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać opowieści o Kenii.
1
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.20241 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym. Na korytarzach w budynku A i B zostały przygotowane okolicznościowe gazetki, przybliżające sylwetki żołnierzy drugiej konspiracji, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji Polski po drugiej wojnie światowej i oddawali życie w imię słusznej sprawy. Uczniowie naszej szkoły dla uczczenia pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia brali też liczny udział w konkursach poświeconych tej tematyce, zdobywając wysokie miejsca.
III miejsce w 6 edycji Wojewódzkiego Konkursu historyczno-literackiego pt. „Wolność jest w nas. Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych” zajął uczeń klasy 6 b Szymon Wojdyło, przygotowany przez Panią Katarzynę Kos. Wyróżnienie w II WOJEWÓDZKIM KONKURSIE POŚWIĘCONYM PAMIĘCI PŁK. WOJCIECHOWI SZCZEPAŃSKIEMU I ŻOŁNIERZOM ANTYKOMUNISTYCZNEGO PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO Z TERENU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO zdobyła Joanna Skrzypska z klasy 5 b, opiekunem była Pani Edyta Kochanowicz.
Uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy.
SPEKTAKL "ZEMSTA" Teatru Cracovia w JOKiS
02.03.2024We wtorek 27 lutego uczniowie klas siódmych udali się do Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, by obejrzeć spektakl "Zemsta". Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr Cracovia. Wspaniała gra aktorska,kostiumy z epoki szlacheckiej to niewątpliwie atuty spektaklu.
Każdy inny - wszyscy równi
28.02.2024Realizując projekt „Każdy inny-wszyscy równi” w lutym,
przystąpiliśmy do dwóch zadań.
14 lutego w związku z obchodami Dnia Chorych na padaczkę, we współpracy z higienistką szkolną, przygotowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące epilepsji, prawdopodobnych czynników ją wywołujących oraz zasad zachowania się podczas ataku u ludzi w naszym otoczeniu. Taki właśnie krótki poradnik postępowania został zaprezentowany uczniom w klasie II a i II b.
Drugie zadanie dotyczyło przybliżenia uczniom tematyki depresji - choroby, która obecnie coraz częściej dotyka nie tylko dorosłych , ale również dzieci.
23 lutego obchodzony jest
Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja,
na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, jest drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie.
Kampania przeciw depresji organizowana jest od 2007 roku . Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Włączając się do tej kampanii informacyjnej, przygotowana została tablica informacyjna przybliżająca uczniom tematykę depresji.
Szkolny Konkurs "Ksiądz Bronisław Markiewicz - przyjaciel dzieci i młodzieży"
26.01.202430 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza – wielkiego pedagoga i wychowawcy opuszczonej i ubogiej młodzieży oraz dzieci. Dla nas – mieszkańców Pruchnika jest to także święto Patrona naszego miasta. Aby przybliżyć uczniom sylwetkę Błogosławionego, uczniowie z naszej szkoły brali udział w lekcji na temat życia i działalności Księdza Markiewicza. Starsza młodzież z klas IV-VIII odwiedziła Dom Zakonny Sióstr Michalitek w Pruchniku, gdzie znajduje się pokój, w którym można zobaczyć pamiątki po Księdzu Bronisławie. Ponadto w holu głównym w naszej szkole przygotowano wystawę poświęconą Błogosławionemu. Uczniowie także brali udział w szkolnym konkursie pt. Ksiądz Bronisław Markiewicz – przyjaciel dzieci i młodzieży.
Do konkursu zostało zgłoszonych 56 niezwykle pięknych prac plastycznych.
Jury w składzie: ks. Tomasz Biedka, S. Małgorzata Buzor, Pani Katarzyna Kos, Pani Magdalena Poziemska, Pani Paulina Szczepanik po długich konsultacjach postanowiło przyznać kolejne miejsca uczniom:
W kategorii klas I - II:
I m. Eliza Chudzio z kl. 2 b
II m. Weronika Olejarz z kl. 1 b
III m. Maja Mikłasz z kl. 2 c
W kategorii klas III - IV:
I m. Maria Szykuła z kl. 4 a
II m. Katarzyna Skiba z kl. 4 b
III m. Helena Król z kl. 3 b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
152
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
17.02.202421 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie poznali genezę święta oraz wzięli udział w różnego rodzaju ciekawych grach i zabawach edukacyjnych. Ćwiczyli poprawną wymowę na tzw. "łamańcach językowych", poprawiali błędy ortograficzne, bawili się frazeologizmami, układali nowe słówka. Piątoklasiści wzięli udział w szkolnym etapie Powiatowego Konkursu Humanistycznego "Krok przed metą" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 11 w Jarosławiu.
Z okazji dzisiejszego Dnia Języka Ojczystego przypominamy film nakręcony przez naszych uczniów i nauczycieli, który zajął I miejsce w konkursie ETYKA JĘZYKA organizowanym w 2017 r. przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
81
DZIECIĘCY UNIWERSYTET TECHNICZNY ZAPRASZA
17.02.2024Informujemy, że już w najbliższy poniedziałek - 19 lutego o godz. 10:00 rusza rejestracja na semestr letni 2024 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie, którego organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Bezpłatne zajęcia (wykłady i warsztaty) przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 lutego o godzinie 10.00 i potrwają do 26 lutego (włącznie).
Poniżej szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji:
FERIE ZIMOWE
26.01.202412 lutego wracamy do szkoły...
13 lutego (we wtorek) odbędzie sie zebranie z rodzicami. Zapraszamy serdecznie na godzinę 17:00 do CKSiT w Pruchniku na zabranie ogólne, a następnie na klasowe spotkania z wychowawcami.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie